•   Piątek, 26 kwietnia 2024
Pytania i odpowiedzi

Czy strzelnica to dobry pomysł na biznes?

Choć Polska nadal jest krajem, gdzie dostęp do broni jest znacząco ograniczony, a tradycje strzeleckie wydają się słabo podtrzymywane, widać wyraźnie, że w ostatnich latach coś się w tej kwestii zmieniło. Wystarczy spojrzeć na statystyki policyjne – choć procedury uzyskania pozwolenia na broń palną są wielostopniowe i skomplikowane, każdego roku coraz więcej osób występuje z wnioskami i coraz więcej osób pozytywnie przechodzi przez całe postępowanie. Tym samym w naszych rękach znajduje się coraz więcej sztuk broni palnej.

Dodajmy do tego rządowe deklaracje o budowie strzelnicy w każdym powiecie oraz rosnącą liczbę klas mundurowych w szkołach średnich, a zobaczymy, że strzelectwo i broń palna zyskują na popularności. Widać też, że rośnie liczba strzelnic i zwiększa się ich dostępność. Czy warto wejść w tę branżę? Czy strzelnica to dobry sposób na biznes? I jak ją otworzyć? Oto krótki poradnik dla osób, które rozważają stworzenie takiego obiektu.

Jakie wymogi trzeba spełnić, by otworzyć strzelnicę?
Warto wiedzieć, że właściciel strzelnicy nie musi mieć żadnych specjalistycznych uprawnień. Ważne jest, by zatrudniał instruktorów, którzy je posiadają. Oznacza to, że wejść w tę branże może każdy. Także wymogi prawne, by otworzyć strzelnicę nie są wygórowane. Podstawową sprawą jest teren. Jeśli nie posiadamy go na własność, należy go wydzierżawić – bardzo ważne, by w umowie wyraźnie zaznaczyć, co będzie się tam znajdowało, to będzie istotne na etapie kompletowania dokumentacji do uruchomienia obiektu.

Jeśli chodzi o projekt strzelnicy, to wytyczne są bardzo ogólne – bez trudu znajdziemy też plany bezpiecznych i dobrze zorganizowanych obiektów, których można użyć jako wzoru. W przypadku strzelnic zamkniętej potrzebujemy jeszcze budynku – tutaj najlepiej sprawdzają się konstrukcje modułowe. Co ważne, nie wymagają one żadnych pozwoleń na budowę, bo nie są trwale związane z podłożem.

Niezbędnym elementem jest też regulamin strzelnicy – można użyć regulaminu wzorcowego, który jest załącznikiem do ministerialnego rozporządzenia regulującego kwestie strzelnic.

Warto też pamiętać, że nie musimy otrzymywać zezwolenia na otwarcie strzelnicy – jedynie zgłaszamy ją do właściwego organu administracyjnego. Urzędnicy sprawdzają tylko zgodność regulaminu z przepisami oraz kompletność dokumentacji. Wymogi inspekcji i dodatkowych zgód są niezgodne z obowiązującymi przepisami i należy składać odwołanie.

Jaką lokalizację wybrać?
Lokalizacja jest kluczowa dla powodzenia przedsięwzięcia. Jeśli wybierzemy teren poza miastem, mamy większe możliwości organizacji różnego rodzaju eventów, pikników strzeleckich czy imprez, bo nie będzie problemu, że przeszkadzamy mieszkańcom w okolicy. Z drugiej jednak strony problemem może okazać się dojazd – komunikacja jest bardzo ważna. Strzelnica w mieście oznacza mniejsze możliwości organizowania imprez, za to łatwiej przyciągniemy klientów indywidualnych. Warto też zlokalizować obiekt np. w pobliżu wyższej uczelni, by kierować swoje usługi do studentów.

Jakie usługi oferować, by osiągać zyski?
Treningi strzeleckie to oczywiście podstawa, warto też wprowadzić strzelanie rekreacyjne z instruktorem – to przyciąga osoby, które chcą spróbować swoich sił w tym sporcie. Oczywiście bardzo ważny jest też duży wybór typów broni – to zawsze zachęca i pozwala wyróżnić się wśród konkurencji. Ważnym elementem oferty są też kursy i warsztaty strzeleckie -wiele osób po pierwszych próbach na strzelnicy chce zgłębiać tajniki tego sportu. Jeśli znajdą kurs na miejscu, na pewno chętnie z niego skorzystają. To też elementem przywiązywania klientów do konkretnej strzelnicy, a lojalni odwiedzający to ważny element stabilnego biznesu.

Zobacz również