•   Wtorek, 23 kwietnia 2024
Pytania i odpowiedzi

Strzelaj jak zawodowiec! Czego nauczysz się na kursach strzeleckich?

Wielu mężczyzn (choć kobiety też interesują się tym sportem choć raz w życiu marzyło, by strzelać jak mistrzowie kina akcji. Efektowne strzelaniny z jadących pojazdów, walka z kilkoma uzbrojonymi przeciwnikami, strzelanie w zaułkach i ciasnej, miejskiej przestrzeni – to wszystko wygląda niesamowicie efektownie i budzi ogromne emocje. Teraz to marzenie można zrealizować, zapisując się na szkolenia z zakresu strzelectwa bojowego. Nawet jeśli zawodowo nie masz kontaktu z bronią palną, możesz nauczyć się strzelać jak zawodowiec. I na pewno będziesz czerpać z tego hobby ogromną przyjemność.

Od czego zacząć przygodę ze strzelectwem?
Strzelectwo bojowe, a więc używanie broni palnej w warunkach maksymalnie zbliżonych do tych, jakie występują, gdy pojawia się rzeczywista konieczność jej użycia to sprawa dla osób, które już dobrze władają bronią. Jeśli więc dopiero zaczynasz swoją przygodę ze strzelectwem, na początek warto zapisać się na kurs strzelectwa sportowego dla osób początkujących. Czego nauczysz się na takim kursie? Zacznijmy od tego, że możesz się zapisać nawet jeśli nie masz żadnego doświadczenia ze sportami strzeleckimi. Instruktorzy zaczynają od absolutnych podstaw.

Dowiesz się więc, jakie są przepisy związane z posługiwaniem się bronią palną, a także jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują na strzelnicy. Nauczysz się, jak przyjmować postawę strzelecką i chwytać broń. Poznasz tez podstawy pracy z językiem spustowym oraz z przyrządami celowniczymi. Dowiesz się również, jak prowadzić trening bez strzelania, tak zwany na sucho, który jest ważny, by nabyć biegłości w strzelectwie. Oczywiście wszystkie elementy przećwiczysz też w praktyce, oddając swoje pierwsze strzały do tarczy. Zwykle na szkoleniach na poziomie podstawowym używa się broni krótkiej.

Po ukończeniu takiego szkolenia możesz iść na kursy na kolejnych poziomach, by pogłębiać swoją wiedzę o strzelectwie i szlifować umiejętności. Oczywiście same szkolenia strzeleckie to jeszcze nie wszystko – najważniejsze są regularne treningi. Bez częstego bywania na strzelnicy nie opanujesz dobrze umiejętności omawianych na kursach. A trening czyni mistrza – ta prawa obowiązuje i w tym sporcie.

Dopiero gdy nabierzesz biegłości w strzelaniu statycznym, nauczysz się poruszać z bronią i poczujesz się pewnie jako strzelec, możesz rozpocząć swoją przygodę ze strzelectwem bojowym. W tym zakresie organizowane są kursy tematyczne, na których nie szlifuje się już umiejętności strzeleckich jako takich, a ćwiczy posługiwanie bronią w ściśle określonych i specyficznych warunkach.

Na przykład w ofercie Cracow Shooting Academy znajdziesz na przykład takie szkolenia z zakresu strzelectwa bojowego, jak:

strzelanie w ruchu z broni krótkiej
użycie broni krótkiej przeciwko kilku przeciwnikom
strzelanie z broni krótkiej w warunkach ograniczonej widoczności
strzelanie z broni krótkiej do celów ruchomych
strzelanie z broni krótkiej z jadącego samochodu

Zwykle szkolenia trwają około 10 godzin i koncentrują się na ćwiczeniu konkretnych sytuacji. Bardzo ważny jest tu realizm. Na podstawowych szkoleniach z zakresu strzelania bojowego, czyli dotyczących użycia pistoletu w samoobronie duży nacisk kładzie się też na aspekt psychologiczny i emocjonalny, bo użycie broni w warunkach realnego zagrożenia to zupełnie inna sytuacja niż strzelanie do tarczy i same umiejętności techniczne to za mało, by działać skutecznie w takich warunkach. Dlatego też warto rozpocząć właśnie od tego zagadnienia, a następnie korzystać z kolejnych kursów tematycznych.

Zobacz również