•   Sobota, 20 lipca 2024
Strzelnica - dlaczego warto?

Weekend na strzelnicy – idealna propozycja dla zestresowanych

Śmiało można już powiedzieć, że strzelectwo stało się nowym hobby Polaków. W ostatnich latach zdecydowanie wzrosła liczba osób pasjonujących się bronią palną oraz sportami strzeleckimi. Widać to na różnych płaszczyznach. Na przykład w policyjnych statystykach, z których wynika, że z roku na rok rośnie liczba składanych wniosków o pozwolenie na broń, wzrasta też liczba wydawanych pozwoleń. Ciągle też rośnie liczba sztuk broni palnej, jaka pozostaje w rękach Polaków. Dodajmy do tego zwiększającą się liczbę strzelnic w całym kraju i rosnące zainteresowanie klasami mundurowymi, grupami rekonstrukcyjnymi i organizacjami paramilitarnymi – widać wyraźnie, że strzelectwo wróciło do łask.
Zastanawiasz się, czy to coś dla Ciebie? Rozważasz, co przyciąga tyle osób do tego sportu? Idź na strzelnicę i przekonaj się sam.

Strzelnica dla początkujących
Jeśli chcesz spróbować swoich sił w strzelaniu, na wielu strzelnicach możesz wykupić pakiet strzelecki i nauczyć się strzelania pod okiem instruktora. Taką możliwość oferuje na przykład Cracow Shooting Academy. Firma dysponuje obszerną i znakomicie wyposażoną strzelnica w Pasterniku koło Krakowa. Znajdziesz tam stanowiska strzeleckie do strzelania kulowego na dwadzieścia pięć oraz pięćdziesiąt metrów, a także oś strzelecką przeznaczoną dla osób zaawansowanych. Możesz tam skorzystać z opcji strzelania rekreacyjnego – to znaczy wykupić pakiet – w cenie jest opieka instruktora.

Dzięki temu ze strzelnicy może skorzystać nawet osoba, która nie ma żadnego doświadczenia z bronią palną i sportami strzeleckimi. Jak to wygląda? Po przyjściu na strzelnicę spotykasz się z instruktorem, który informuje Cię przede wszystkim o zasadach panujących na terenie obiektu i obowiązującym regulaminie. Warto potraktować to poważnie nie tylko dlatego, że za złamanie regulaminu jest się usuwanym z terenu strzelnicy, ale przede wszystkim w trosce o własne i cudze bezpieczeństwo. Instruktor omawia też zasady bezpiecznego posługiwania się bronią palną oraz pokazuje, jak jej używać: jak trzymać pistolet, w jaki sposób celować i jak oddawać strzał, by zwiększyć prawdopodobieństwo celnego trafienia. Po wstępnych instrukcjach można już udać się na stanowisko strzeleckie i sprawdzić swoje umiejętności w praktyce. Liczba strzałów i rodzaj używanej broni zależą od tego, jaki pakiet strzelecki wykupimy.

Dlaczego warto iść na strzelnicę?
Wiele osób już po pierwszej wizycie na strzelnicy odnotowuje, że strzelanie działa odprężająco i pomaga zredukować stres. Wydaje się to dziwne, bo przecież kontakt z bronią palną kojarzy się raczej z adrenaliną, napięciem i przygodą. A jednak! Adrenalina i silne emocje też się pojawiają, ale gdy opadną, jesteśmy spokojniejsi i wyciszeni, a stres dnia codziennego nas opuszcza. Jest na to dość proste wytłumaczenie. Strzelanie wymaga bardzo dużej koncentracji. Aby osiągnąć taki poziom skupienia, musimy wyciszyć się. Wzrok skupiamy na przyrządach celowniczych, musimy odciąć się od bodźców z zewnątrz. Do tego bardzo ważne jest zapanowanie nad oddechem i uspokojenie go. A to sprawia, że organizm przechodzi w inny tryb działania – wycisza się. W pewnym sensie strzelectwo może wręcz przypominać medytację.

Dlatego na regularne treningi na strzelnicy często decydują się osoby, które mają stresującą pracę, potrzebują oderwania się od problemów i odstresowania. Treningi strzeleckie działają tutaj znakomicie. Jednocześnie dla osób żyjących w dużym tempie strzelectwo dzięki swojej dynamice jest łatwiejsze do zaakceptowania niż np. treningi oddechowe. Tutaj wszystko dzieje się niejako mimochodem. Mało który sport łączy w sobie takie skrajności z równą skutecznością.

Zobacz również