•   Piątek, 19 lipca 2024
Pytania i odpowiedzi

Dlaczego warto nauczyć się strzelać?

Rośnie zainteresowanie Polaków bronią palną – tak wynika ze wszystkich statystyk. Czy jest to kwestia mody, powrotu do tradycyjni, czy może braku poczucia bezpieczeństwa? Niezależnie od tego, jakie są powody, strzelectwo to bardzo interesujący sport i warto się nim zająć. Dlaczego warto nauczyć się posługiwania bronią palną?

Oto kilka powodów:

1. Strzelectwo to ciekawy sport. Nawet jeśli nie masz ambicji zawodnika wysokiej klasy, w Polsce organizowane są liczne zawody, w których mogą wziąć udział też amatorzy. Dzięki temu ciekawie spędzisz czas i poznasz wielu interesujących ludzi. A zdobycie medalu na pewno da sporą satysfakcję.
2. Strzelectwo jest sportem wszechstronnie rozwijającym. Wymaga zarówno harmonijnego rozwoju fizycznego – musisz utrzymać postawę strzelecką, mieć silne plecy i ramiona – jak i psychicznego: o sukcesie decyduje umiejętność koncentracji i osiągnięcia wysokiego poziomu skupienia. Trzeba też umieć panować nad emocjami. Nie trzeba chyba dodawać, że te umiejętności przydadzą się też w codziennym życiu.
3. Strzelectwo daje dużo emocji. Z jednej strony sporo adrenaliny, z drugiej natomiast – wycisza i odpręża, między innymi dzięki temu, że strzelec musi perfekcyjnie panować nad oddechem. Wizyta na strzelnicy to dobry sposób, by się odstresować.
4. Umiejętność posługiwania się bronią palną wzmacnia też pewność siebie. Co ważne, działa tak nie tylko na mężczyzn, ale też na kobiety.
5. Umiejętność posługiwania się bronią palną jest praktyczna. Nigdy nie wiesz, kiedy okaże się przydatna.
6. Jeśli umiesz strzelać, otwierają się przed Tobą nowe możliwości. Możesz zdawać na patent strzelecki, możesz też ubiegać się o pozwolenie na posiadanie broni.
7. Umiejętność strzelania pozwala realizować się w różnych formach hobby i aktywności, na przykład w rekonstrukcjach historycznych.

Jak nauczyć się strzelać?
Swoje umiejętności możesz rozwijać na kilka sposobów, w zależności od poziomu zaawansowania.
Na początek warto sprawdzić, czy w ogóle podoba Ci się ten sport i czy jest to coś, co chcesz zgłębiać. Najlepiej zrobić to, idąc na strzelnicę. Po wykupieniu pakietu strzeleckiego możesz pod okiem instruktora skorzystać ze strzelania rekreacyjnego. Poznasz absolutne podstawy sztuki strzeleckiej i zobaczysz, czy kontakt z bronią palną to coś, co Ci się podoba. Jeśli odpowiedź brzmi: tak, czas na kolejny etap.

Kursy i szkolenia strzeleckie dla osób początkujących organizowane są na większości strzelnic. Cracow Shooting Academy organizuje je na swoim obiekcie w podkrakowskim Pasterniku. Czego dowiesz się na kursie podstawowym? Poznasz tam najważniejsze tajniki posługiwania się bronią palną, takie jak postawa strzelecka i prawidłowe trzymanie broni oraz praca z przyrządami celowniczymi i językiem spustowym. Oczywiście wszystkie te umiejętności przećwiczysz w praktyce, choć dowiesz się też, jak prowadzić tak zwany trening bezstrzałowy, który służy rozwojowi pamięci mięśniowej i jest jednym z najważniejszych elementów treningu każdego strzelca. Na kursie dowiesz się też, jakie są przepisy prawne związane z posługiwaniem się bronią palną.

Na kolejnych poziomach zaawansowania będziesz rozwijać poszczególne umiejętności. Nauczysz się też strzelać seriami, zmieniać magazynek podczas strzelania, poznasz również techniki poruszania się z bronią, co jest wprowadzeniem do strzelania dynamicznego. Coraz lepiej będziesz też znać się na samej broni oraz na wyposażeniu strzelca, dowiesz się też, jak je dobierać w zależności od potrzeb.

Osoby, które mają już zaawansowane umiejętności strzeleckie mogą wziąć udział w kursach tematycznych z zakresu szkolenia bojowego, gdzie będą się uczyć np. walki z kilkoma przeciwnikami, czy strzelania z broni palnej z jadącego pojazdu, a także strzelania do celów ruchomych.
 

Zobacz również