•   Piątek, 19 lipca 2024
Strzelnica - dlaczego warto?

Jak nauczyć się strzelać?

W dzieciństwie większość z nas marzyła o tym, żeby strzelać jak bohaterowie kina akcji i gier komputerowych. Niektórzy na podwórku potrafili godzinami biegać z plastikowymi karabinami. Z czasem u większości te marzenia odchodzą w przeszłość, podobnie jak inne fantazje dziecięce. Ograniczamy się co najwyżej do wirtualnego strzelania na ekranie. Jednak niektórym to nie wystarcza. I wszystko wskazuje na to, że jest to coraz większa grupa.

Strzelanie z broni palnej staje się coraz popularniejszym hobby. Na wizytę na strzelnicy decydują się nie tylko zapaleni miłośnicy militariów, ale też cale rodziny, które szukają ciekawego pomysłu na wspólne spędzenie czasu w weekend. Rośnie też liczba organizacji paramilitarnych i klas mundurowych, gdzie młodzież może rozwijać się w zakresie umiejętności strzeleckich. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by każdy, kto ma chęć, nauczył się strzelania. Jak to zrobić? Od czego zacząć?

Nauka strzelania z instruktorem
Na początek zarezerwuj sobie wizytę na strzelnicy i wykup pakiet strzelecki. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy do tej pory nie mieli dużego doświadczenia z tym sportem i chcą sprawdzić, czy rzeczywiście strzelanie to coś dla nich. To idealna propozycja dla tych, którzy nie mają absolutnie żadnego doświadczenia z bronią palną. Warto wiedzieć, że w ramach pakietu strzeleckiego jest pełna opieka instruktora. Zanim dostaniemy broń do ręki i staniemy na stanowisku strzeleckim, możemy liczyć na krótkie przeszkolenie teoretyczne. Instruktor wyjaśni, jak należy bezpiecznie postępować z bronią i poruszać się na terenie strzelnicy. Pokaże także podstawowe zasady celowania oraz oddawania strzału, nauczy, jak trzymać broń i jak przyjmować postawę strzelecką. Podczas strzelania możemy tez liczyć na to, że będzie korygował nasze błędy. Taka nauka strzelania z instruktorem daje oczywiście absolutne podstawy, ale pozwala już czerpać przyjemność ze strzelania i opanować najważniejsze elementy techniki. Co ważne, zawsze możemy tez zadać dodatkowe pytania czy poprosić o ponowne pokazanie pewnych elementów.

Podstawowy kurs strzelectwa sportowego
Jeśli nauka strzelania z instruktorem pokaże nam, że rzeczywiście chcemy zgłębić tajniki tego sportu, warto zapisać się na podstawowy kurs strzelecki. Tego rodzaju kursy organizowane są na większości strzelnic, w Krakowie na przykład przez firmę Cracow Shooting Academy. Kurs podstawowy przeznaczony jest dla osób bez doświadczenia, choć warto mieć za sobą już jakieś wizyty na strzelnicy, by widzieć, że w ogóle odpowiada nam zajmowanie się sportami strzeleckimi.

Czego nauczymy się na takim kursie? Składa się z części teoretycznej i praktycznej. Teoria obejmuje między innymi zagadnienia prawne związane z posługiwaniem się bronią palną, a także zasady bezpiecznego posługiwania się krótką bronią palną. Kursanci uczą się też, jak prawidłowo trzymać broń i przyjmować postawę strzelecką, a także poznają podstawy pracy z narzędziami celowniczymi oraz językiem spustowym. Uczą się też, jak prowadzić trening bezstrzałowy – to bardzo ważna forma nauki wszystkich technik strzeleckich. Oczywiście nowo nabytą wiedzę od razu można przećwiczyć w praktyce na stanowiskach strzeleckich. Zwykle na kursie podstawowym mamy do wystrzelania minimum sto sztuk amunicji, co pozwala już na wytrenowanie podstawowych umiejętności.

Oczywiście sam kurs to dopiero początek. Bez regularnych treningów na siłowni i pracy nad swoimi umiejętnościami trudno zostać naprawdę dobrym strzelcem. Z czasem warto też zapisywać się na kursy kolejnych stopni oraz na różnego typu warsztaty tematyczne, które pozwalają wyszlifować konkretne elementy technik strzeleckich lub skupiają się na pracy ze specyficznymi rodzajami broni palnej.
 

Zobacz również