•   Sobota, 22 czerwca 2024
Pytania i odpowiedzi

Jaką broń wybrać? Rewolwer vs. pistolet 

Zdarza się, że ktoś interesuje się strzelectwem, ale nie wie, jaka jest różnica między pistoletem a rewolwerem. Koniecznie musi się dowiedzieć. Czasami wyobrażenia determinowane zainteresowaniem historią lub oglądaniem filmów mijają się z faktami i techniczną wiedzą. Głównie na temat produkcji różnych rodzajów broni.

Rewolwer, czy pistolet?

Różnica między tymi broniami jest ogromna. Pytanie się nasuwa, co jest największą wadą budowy pistoletu? Rozwinięta technologia zwiększa ryzyko zawodności sprzętu. Sprężyny powrotne, szczególnie tak jak amunicja. Najważniejsze, aby były bardzo dobrej jakości. W przeciwnym razie stają się podatne na częste użycie i pistolet przestaje działać. Czym pistolet różni się od rewolweru? Do najważniejszych zalet pistoletu należą:

• Cicha praca,

• większa dostępność i niskie koszty amunicji,

• duża pojemność magazynków,

• szybkie i celne prowadzenie ognia,

• słabszy odrzut podczas strzału,

• szybkie naładowanie broni,

• kształt i wygląd, pistolet jest bardziej płaski niż rewolwer.

Natomiast minusem budowy rewolwerów są limitowane pojemności bębna. Duża podatność na zabrudzenia i w porównaniu z pistoletami ich wielkość. Rewolwer w tym przypadku jest mniej płaski, dlatego trudniej go ukryć, chociażby pod ubraniem. Wśród najważniejszych zalet rewolwerów zalicza się:

• Oszczędność sił gazów prochowych, nie są one marnowane na przesunięcie zamka

• brak ryzyka nagłego, niezaplanowanego wystrzału,

• możliwość zamiany kolejności pocisków przygotowanych do wystrzału,

• prosta konstrukcja, która zwiększa niezawodność.

Powszechnie wydaje się, że rewolwery są już przeżytkiem. Natomiast wciąż jednak stosuje się je w myślistwie i strzelaniu długodystansowym. Wybierane są również jako broń do ochrony domu. Natomiast do codziennego noszenia bardziej przydaje się już pistolet. Głównie ze względu na prostą formę zewnętrzną. W przeciwieństwie do dużo bardziej skomplikowanej mechaniki. Zdarza się, że, ktoś odkrywa w sobie pasję do strzelectwa lub rekonstrukcji historycznej, a zwłaszcza militarnej. Może wtedy kupić czarnoprochowce sprzedawane bez pozwolenia. To część oferty sklepów internetowych. Znajdują się również rewolwery i pistolety czarnoprochowe, jak i karabiny czy strzelby.

Co jest lepsze pistolet, czy rewolwer?

Podstawowa różnica pomiędzy pistoletem a rewolwerem polega na budowie systemu strzału. Rewolwer jest zbudowany z bębna, iglicy i sprężyny. W momencie naciśnięcia spustu dochodzi do przesuwania bębna wraz z iglicą. Oczywiście w konsekwencji wydania strzału. Obecność spustu zwiększa też bezpieczeństwo używania broni. Nie ma tutaj możliwości samopostrzału. Inaczej to wygląda natomiast w przypadku pistoletów. One składają się m.in. z zamka i lufy z komorą. Pistolet jest zawsze gotowy do strzału już w chwili wprowadzenia naboju do komory nabojowej. Ryzyko wystrzelenia rozwiązywane jest od ponad 100 lat w formie wynalezienia i montowania bezpieczników. Oczywiście rewolwer jest łatwiejszy w użyciu niż np. broń skałkowa czy kapiszonowa. Można załadować sześć strzałów na raz i wystarczy pociągnąć za spust, aby wystrzelić.

Zobacz również