•   Sobota, 22 czerwca 2024
Pytania i odpowiedzi

Jakie powinny być stosowane preparaty do czyszczenia broni?

​Broń zawsze powinna być sprawna, dlatego należy się o nią zatroszczyć. Przede wszystkim o regularną konserwację i czyszczenie broni. Istotnym aspektem w tym przypadku jest odpowiednie przechowywanie i usuwanie wszelkich uszkodzeń. Zasady prawidłowego czyszczenia broni, nie powinny być bagatelizowane przez użytkowników. Okazuje się jednak, że często strzelanie odbywa się z niewyczyszczonej broni.

Jakie środki do czyszczenia broni?

Czyszczenie broni należy zacząć od lufy. Warto również wstępnie przetrzeć koronę lufy oraz komorę nabojową bawełnianą ściereczką. Zdecydowanie ograniczy to ilość powstającego szlamu podczas stosowania preparatów czyszczących. Następnie należy zatkać jedną stronę i warto zacząć od komory nabojowej. Jakie środki do czyszczenia broni warto użyć? Należy użyć szczoteczki do wyciora i wprowadzić do wnętrza piankę. Aby preparat zadziałał odpowiednio, trzeba pozostawić go przez określony czas wewnątrz. Najczęściej będzie to około 15-20 min.

Po upływie wyznaczonego czasu można przejść do czyszczenia mechanicznego. W tym przypadku zastosowana jako zatyczka szczotka może od razu przystąpić do działania. Jeżeli broń ma lufę zamocowaną na stałe, to nie będzie to trudniejsze. W teorii lepiej prowadzić czyszczenie od komory nabojowej do wylotu lufy. Szczególnie w celu graniczenia dostawania się zanieczyszczeń do komory spustowej.

Jaki olej do czyszczenia broni?

Istnieje wiele preparatów do czyszczenia broni. Czyszczenie broni na dobrą sprawę powinno rozpocząć się jeszcze na strzelnicy lub po polowaniu. Zanim schowa się ją do futerału, warto wprowadzić do lufy nieco oleju. Olej do czyszczenia broni pozwoli na szybsze uporanie się z jej czyszczeniem w domu. Broń najlepiej poddawać zabiegom pielęgnacyjnym w temperaturze pokojowej. Będąc już w domu, należy ponownie wprowadzić nieco oleju do lufy za pomocą filcu. Następnie należy naoliwić szczotkę na wyciorze i przetrzeć nią lufę. Suchym filcem trzeba wytrzeć olej oraz osad. Czynność tę można powtórzyć nawet 1-2 razy. Wbrew pozorom czyszczenie broni myśliwskiej nie jest takie trudne.

Kolejnym środkiem do czyszczenia broni jest zastosowanie środka usuwającego miedź. Powinno się go zaaplikować do lufy. Zazwyczaj tego typu preparaty występują w postaci pianki. Środek powinno zostawić się na jakieś 30 minut, żeby mógł zadziałać odpowiednio. Po upływie wyznaczonego czasu należy wytrzeć lufę walcami filcowymi do czysta. Niektórzy posiadacze broni praktykują również wpuszczanie oleju do czyszczenia broni w celu konserwacji. Koniecznie trzeba tylko usunąć produkt przed następnym strzelaniem.

Podstawową zasadą, której powinno się przestrzegać, jest czyszczenie olejem do sucha. Zbyt duża ilość produktu może być trudna do usunięcia. Nieodpowiednio oczyszczona powierzchnia może przyciągać zabrudzenia. Dokładne czyszczenie broni wymaga preparatów do czyszczenia broni. Należy także równomiernie nanieść na wszystkie metalowe elementy. Następnie przetrzeć szmatką z tkaniny do czysta.

Zobacz również