•   Piątek, 26 kwietnia 2024
Pytania i odpowiedzi

Wspólne wyjście na strzelnicę – pomysł na rodzinny weekend?

O tym, że warto spędzać czas wspólnie nikogo nie trzeba przekonywać. Szczególnie rodzice dorastający h dzieci wiedzą, że jest to jednocześnie bardzo istotne, ale też trudne, bo nastolatki często wolą odpoczywać we własnym gronie, mają swoje rozrywki, swoje sprawy i swój świat, do którego niechętnie dopuszczają dorosłych. Często na różne propozycje rodzinnego wyjścia odpowiadają tylko: nuuudaaa. Mimo to warto się nie poddawać i poszukać takiej aktywności, w którą można wciągnąć nastolatki. Może…strzelnica?

Strzelanie rekreacyjne – sport dla każdego
Strzelectwo staje się coraz popularniejsze. Nie trzeba go już uprawiać w formie regularnych treningów. Coraz więcej strzelnic zaprasza osoby, które nie mają doświadczenia na strzelanie rekreacyjne pod okiem instruktora. Znalezienie takiego obiektu nie powinno być trudne, bo popularność strzelectwa i większe zainteresowanie bronią palną przekłada się też na rosnąca liczbę strzelnic. Możemy też spodziewać się, że będzie ich jeszcze więcej, bo został już uruchomiony rządowy program „strzelnica w każdym powiecie”. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować swoich sił w strzelectwie. Warto też wiedzieć, że do skorzystania z oferty strzelania rekreacyjnego z instruktorem nie potrzeba żadnych uprawnień ani doświadczenia. Wszystkiego możemy dowiedzieć się i nauczyć na miejscu.

Czy strzelnica to właściwe miejsce dla dzieci?
Uczestnictwo dzieci i młodzież w sportach strzeleckich budzi spore kontrowersje. Zacznijmy od tego, że nie ma żadnych ograniczeń natury prawnej, mogą one wynikać jedynie z regulaminu danej strzelnicy. Są obiekty, które nie wpuszczają osób niepełnoletnich. Na wielu osoby niepełnoletnie mogą brać udział w zajęciach, ale wyłącznie w obecności opiekuna prawnego – niekiedy wystarcza natomiast pisemna zgoda rodzica. Wielu rodziców ma jednak wątpliwości czy obcowanie z bronią palną jest dla młodych ludzi korzystne.

Rozpatrując tę kwestię warto wziąć pod uwagę różne grupy wiekowe. Choć w internecie są filmy pokazujące już przedszkolaki strzelające do tarczy, mało kto decyduje się na tak szybkie wdrażanie dziecka w sporty strzeleckie. Psychologowie sugerują, że warto zaczekać, aż dziecko będzie zdawało sobie sprawę z tego, czym jest broń palna, do czego służy i jakie są konsekwencje jej użycia. Dziecko musi tez wyraźnie odróżniać rzeczywistość od fikcji. Dlatego nie zaleca się raczej zajęć strzeleckich dla dzieci w wieku poniżej 12 lat. Młodsi mogą brać udział w treningach przygotowujących typu paintball.

A co z młodzieżą? Nie ma żadnych badań, które pokazywałyby zależność między uczestnictwem w zajęciach na strzelnicy a wzrostem poziomu agresji, a to tego właśnie rodzice obawiają się najczęściej. Wręcz przeciwnie – obcowanie z prawdziwą bronią palną uczy odpowiedzialnego podejścia do niej – w przeciwieństwie do strzelania na ekranie komputera. Poza tym strzelectwo to sport, który wymaga skupienia, dzięki czemu poprawia koncentrację, a także wycisza i uczy panowania nad emocjami. Wymaga też aktywności i oderwania się od ekranów. Dla nastolatka są to więc poważne korzyści. Rekreacyjne strzelanie może też być zaczątkiem większego zainteresowania sportami strzeleckimi i wywołać chęć poważnego zajęcia się treningami.

Wspólne wyjścia na strzelnicę mogą więc być znakomitym pomysłem na rodzinne spędzanie czasu. Jest to aktywność na tyle atrakcyjna dla nastolatka, że chętnie weźmie w niej udział. Jednocześnie zobaczy, że rodzice też potrafią robić fajne rzeczy. Może kilka takich weekendów będzie początkiem wspólnej pasji? Nawet jeśli nie ma pewno zostaną z tego wspólne wspomnienia, a to bardzo łączy członków rodziny.

 

Zobacz również