•   Sobota, 22 czerwca 2024
Strzelnica - dlaczego warto?

Strzelanie rekreacyjne – rozrywka dla każdego

Co trzeba umieć i jakie uprawnienia mieć, by iść na strzelnicę? Odpowiedź brzmi: nie trzeba mieć żadnych specjalnych uprawnień. Co więcej, można nie mieć żadnych umiejętności i doświadczenia związanego z bronią palną, by skorzystać ze strzelnicy. Wszystko dzięki temu, że obecnie większość tego typu obiektów nastawiona jest nie tylko na trenujących zawodowców, ale zajmuje się też popularyzacją sportów strzeleckich, do czego drogą jest strzelanie rekreacyjne pod okiem instruktora, z czego może skorzystać każdy.

Wiele strzelnic z tego typu oferta podkreśla, że to naprawdę rozrywka dla każdego. Nie bez powodu promowane są np. rodzinne weekendy na strzelnicach, pikniki i inne tego typu wydarzenia, które mają przyciągnąć osoby nie mające żadnego doświadczenia ze strzelaniem. Warto przy tym podkreślić, że strzelectwo – oczywiście na poziomie amatorskim – to sport, który nie wymaga spełnienia specjalnych warunków. Nieźle strzelać i czerpać z tego przyjemność można bez względu na wiek i płeć, nie trzeba mieć też wyjątkowej kondycji, choć rzecz jasna osoby sprawne fizycznie także tutaj poradzą sobie lepiej. Uniwersalność sportów strzeleckich jest jedna z ich największych zalet i tym, co do strzelectwa przyciąga coraz więcej osób, sprawiając, że sport ten przestaje być niszowy, a staje się modny.

Jak wygląda strzelanie rekreacyjne?
Aby móc skorzystać z takiej oferty, trzeba wykupić tzw. pakiet strzelecki. Jego cena zależy od tego, ile strzałów i z ilu rodzajów broni on obejmuje. W Cracow Shooting Academy najprostszy pakiet obejmujący trzydzieści strzałów z trzech rodzajów broni kosztuje 120 zł. Za najdroższy pakiet, który obejmuje aż siedemdziesiąt strzałów zapłacimy 300 zł. Możliwa jest też indywidualna konfiguracja pakietów. Warto podkreślić, że w ceni znajduje się opieka instruktora podczas całej wizyty na strzelnicy, a także okulary ochronne, oraz słuchawki wygłuszające, czyli sprzęt niezbędny do tego, by bezpiecznie korzystać ze strzelnicy.

Jak wygląda strzelanie z instruktorem?
Na początku jest część teoretyczna. Na tym etapie instruktor tłumaczy, jak należy zachowywać się na strzelnicy, a także jak należy bezpiecznie posługiwać się bronią. Uczy też przyjmowania postawy strzeleckiej ora właściwego chwytu broni – są to podstawy, które nawet osobie początkującej pozwolą na korzystanie ze strzelnicy. Instruktor pokazuje też, jak działa broń palna, a także jak ją ładować, celować i strzelać. Po wstępie teoretycznym czas na przejście na stanowiska strzeleckie.

Tam mamy możliwość wykorzystać w praktyce to, czego się dowiedzieliśmy. Uwaga: wszelkie czynności z bronią wykonujemy wyłącznie na polecenie instruktora, natychmiast też przerywamy strzelanie, jeśli padnie komenda „stop”.

Czy to bezpieczne?
Strzelectwo generalnie jest sportem bezpiecznym. Przede wszystkim rzadko prowadzi do kontuzji, dlatego wizyta na strzelnicy jest mniej ryzykowna niż np. wyprawa rowerowa czy gra w piłkę. A co z wypadkami, o których od czasu do czasu się słyszy, niekiedy nawet śmiertelnymi? Warto pamiętać, że strzelnica jest miejscem bezpiecznym, pod warunkiem, że przestrzegamy obowiązującego regulaminu i pamiętamy o zasadzie, że w każdej sprawie rozstrzygające zdanie ma instruktor. Wiele wypadków wynika właśnie z lekceważenia regulaminu i np. manipulowania przy broni, co jest absolutnie zakazane. Do wypadku może też doprowadzić niewłaściwe przenoszenie broni czy kierowanie jej w jakimkolwiek innym kierunku niż tarcza, kulochwyt czy tzw. bezpieczne miejsce wskazane przez instruktora. Dlatego też za takie zachowania można być natychmiast usuniętym ze strzelnicy. Z bronią nie ma żartów, a bezpieczeństwo jest na strzelnicy priorytetem. 

Zobacz również